Czym jest löyly?

Sauna fińska to wciąż nowość na rynku polskim i dla wielu niedoświadczonych użytkowników, sauny skrywają wiele tajemnic. Jedną z nich jest löyly, czyli para powstająca podczas seansu. Jak się okazuje, podczas jej tworzenia dzieją się rzeczy niezwykłe, a doznania są bardzo intensywne. W artykule uchylimy rąbka tajemnicy wyjaśniając czym jest löyly, jak powstaje i jak je wzmacniać. Opowiemy również o prawie löyly, które kieruje procesem projektowania saun fińskich.

Sauna fińska jest coraz popularniejsza w Polsce. Sauny fińskie można znaleźć w wielu hotelach oferujących sowim Klientom usługi SPA, jak również w wielu ośrodkach sportowych, gdzie kąpiele w saunie fińskiej mają na celu szybszą regeneracje po ciężkim wysiłku.

Sauna fińska podbija również serca Polaków, którzy coraz częściej decydują się na budowę własnego SPA w domowym zaciszu. Oczywiście, jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się wszystkimi zaletami sauny we własnej enklawie.

Wyobrażając sobie jak wygląda sauna fińska, na pewno każdy z nas zwróci uwagę na drewno użyte do budowy sauny, piec wytwarzający ciepło, ceber i chochle do polewania rozgrzanych kamieni wodą. A czy słyszeliście o löyly (czytaj low-lu)?

Löyly to wciąż temat-tajemnica dla wielu nieświadomych wykonawców saun, a jednocześnie nieodłączny składnik każdego seansu saunowego. Obok pieca i wentylacji, to jeden z trzech najważniejszych elementów składowych każdej prawdziwej sauny fińskiej.

Co to jest löyly?

Löyly to po prostu para wodna, wytwarzana w momencie polania rozgrzanych kamieni wodą. Finowie dosłownie maja bzika na punkcie löyly i mamy nadzieję, że nasi Czytelnicy zrozumieją i docenią ten ulotny składnik sauny fińskiej.

Dlaczego löyly jest tak istotna dla Finów? Podczas jej tworzenia w saunie dzieją się naprawdę ciekawe rzeczy! Wprowadzając wodę na kamienie, następuje jej szybkie odparowanie. Chwilowo ulega zmianie temperatura punktu rosy i rośnie ona do temperatury około 37oC – czyli tyle ile ma nasze ciało. Para wodna skrapla się na naszej skórze i momentalnie odparowuje poprzez wrzenie na naszej skórze! To wywołuje bardzo intensywne lecz krótkie uczucie “palenia” na skórze! Próbowaliście kiedyś efektu löyly w seansie z saunamistrzem? Mocne tąpnięcie!

Sauna fińska to nie tylko wysoka temperatura. To również intensywne doznania, które tworzone są poprzez generowanie w saunie pary wodnej. W tym miejscu należy podkreślić, że polewając kamienie wodą i tworząc parę wodną, nie zamieniamy sauny fińskiej – sauna sucha – w saunę parową. Wzrost wilgotności jest bardzo krótkotrwały, a wilgotność wraca szybko do poziomu 10-15%.

Nie zawsze jednak w saunie fińskiej możemy cieszyć się z löyly. Wielu producentów saun suchych nie jest świadoma jak działa sauna fińska. Aby uzyskać efekt löyly należy zadbać o prawidłową wentylację i cyrkulację powietrza. Nie ma efektu löyly bez wentylacji! O tym jak ważna jest wentylacja w saunie pisaliśmy na naszym blogu tutaj (link).

Prawo löyly

A czy słyszeliście o prawie löyly? To pojęcie zostało stworzone oczywiście przez Finów, aby opisać prawidłowy rozkład ławek względem pieca. W skrócie, chodzi o uzyskanie jednolitego rozkładu temperatury w saunie, tak aby głowa i nogi osoby siedzącej w saunie odczuwały taką samą temperaturę. Ponownie, wentylacja odgrywa tutaj ważną rolę. Ale nie tylko, zaburzenie przepływu powietrza w saunie niweczy ten efekt. Oceniając jakość sauny należy zwrócić uwagę na to czy ławki pozwalają na przepływ powietrza przez nie czy też są zrobione z litego kawałka drewna. Ławka przez którą nie może przepływać powietrze to błąd w sztuce tworzenia sauny fińskiej!

W Studio Sauna doskonale rozumiemy jak działa sauna fińska, przykładamy uwagę do każdego detalu.

Gwarantujemy najwyższą jakość naszych usług, projektujemy i produkujemy prawdziwe sauny fińskie w oparciu o najlepsze tradycje. Jeżeli chcesz mieć swoją własną saunę fińską w domu i chcesz mieć pewność, że kupujesz najlepszy produkt, skontaktuj się z nami przez nasz formularz kontaktowy (link) lub zadzwoń – z przyjemnością porozmawiamy o saunach!

A jeżeli potrzebujesz wiaderko na wodę (ceber) lub chochlę do polewania kamieni wodą, zapraszamy do naszego sklepu: https://www.studiosauna.pl/sklep/. Jeżeli nie znajdziesz w nim produktu, którego szukasz, daj nam znać, a my obiecujemy, że dostaniesz go w najlepszej cenie!

Więcej o dobroczynnym efekcie sauny dowiesz się od samych prekursorów!

https://www.harvia.com/en/ideas-and-trends/healing-with-heat/more-than-an-ancient-pharmacy-sauna-s-health-benefits-science-backed/

Pozdrawiamy,

Zespół Studio Sauna