Balie ogrodowe

Balia to naziemny zbiornik wodny, wykonany z drewnianej konstrukcji i drewnianych opasek, spiętych stalowymi obejmami. Obejmy mają zastosowanie regulacyjne – skręcając je, zbliżamy szczebelki balii do siebie. Dzięki temu, balia może służyć Inwestorowi wiele lat, nawet zainstalowana w ogrodzie (np. dla morsowania lub rozgrzewania pod gołym niebem :))

Balia ogrzewana- Premium Pearly- KIRAMI
Balia ogrzewana- Premium Pearly- KIRAMI

Kształt, konstrukcja i zastosowanie balii

Balia może mieć kształt okrągły lub owalny- w zależności od ilości osób jednocześnie korzystających ze zbiornika. Może być wyposażona w jednostkę schładzającą (do morsowania) lub grzejącą (wraz z dyszami powietrznymi jako jacuzzi). Może też nie posiadać żadnego dodatku, będąc jedynie zbiornikiem do schładzania ciała po seansie saunowym.

Balia ogrzewana- Original Woody Tiny- KIRAMI
Balia ogrzewana- Original Woody Tiny- KIRAMI

Drewno wykorzystywane do budowy tego typu zbiorników, to głównie świerk skandynawski, modrzew skandynawski, ale też drewna egzotyczne – kambala (iroko) – impregnowane lub malowane. Malowanie zewnętrzne balii chroni drewno przed szkodliwymi czynnikami środowiska, a wielu producentów oferuje kilka kolorów malowania do wyboru. Dodatkowo balia może posiadać wkład akrylowy chroniący balię przed szkodliwym działaniem wody i lekkiej chemii basenowej (jeśli taka została użyta dla przedłużenia żywotności wody) oraz piankę poliuretanową, stanowiącą izolację dla zbiorników chłodzonych lub grzanych. Do bali większych rozmiarów prowadzą schodki, stanowiące użyteczny dodatek i estetyczne wykończenie.

Górę balii stanowi zazwyczaj pokrywa termiczna lub też chroniąca przed opadami atmosferycznymi. Pokrywa termiczna będzie miała zastosowanie w baliach grzanych lub chłodzonych. Grzanie balii również może odbywać się na kilka sposobów- przede wszystkim: tradycyjnie lub elektrycznie. Tradycyjnie- z piecem opalanym drewnem – podławkowym lub zewnętrznym. W obu przypadkach, z charakterystycznym kominem wystającym ponad górną krawędź balii. Chłodzenie natomiast wymaga zainstalowania i podłączenia specjalnej jednostki chłodzącej, utrzymującej temperaturę wody w okolicy +4st C.

Balia ogrzewana- Original Woody XL- KIRAMI
Balia ogrzewana- Original Woody XL- KIRAMI

Balia wymiary

W zależności od dostępności miejsca, Inwestor ma do wyboru balie jednoosobowe, aż po dziesięcioosobowe, lub większe- wykonywane na zlecenie.

Balia do schładzania i morsowania

To specjalny typ balii ogrodowej o nieoczywistym zastosowaniu. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, kliknij link: balia do morsowania

Lokalizacja balii w ogrodzie

Utwardzone, wyrównane podłoże to warunek konieczny do spełnienia. Balię można więc lokalizować na tarasach, podestach, podmurówkach, betonitach. Należy pamiętać, że wypełnienie balii wodą obciąża mocno grunt i ten nie może się zapadać. Dozwolone jest zastosowanie materiałów ogrodowych dekoracyjnych, tj. kamyków, żwirków, które dodatkowo podniosą walory estetyczne miejsca relaksu. Balie, jako zbiorniki wodne o dużej pojemności wyposażane są przez producentów w przelewy zewnętrze i wewnętrzne. Służą one do odprowadzenia wody bezpośrednio do kanalizacji. Możliwe jest również podłączenie wody wodociągowej dla większego komfortu napełniania balii.

Sauny z balią do schładzania lub morsowania w zaciszu swojego domu to marzenia warte spełnienia, w myśl zasady im lepiej żyjesz, tym dłużej żyjesz.

Pozdrawiamy,

Zespół Studio Sauna