Sauna wewnętrzna – czyli SPA na wyciągnięcie ręki

O saunie wewnętrznej mówimy, gdy mieści się ona w zakresie budynku ogrzewanego lub nieogrzewanego Inwestora. Sauny ogrodowe z kolei mieszczą się w wolnostojącym domku drewnianym o konstrukcji szkieletowej lub w konstrukcjach typu beczka/owal itp.

W zależności od preferencji, sauna wewnętrzna, zabudowana na wymiar może mieć różny charakter. Studio Sauna realizuje projekty od saun fińskich wewnętrznych po sauny kombi, infrared, a na saunach mieszanych (2w1 i 3w1) skończywszy. Każdą saunę wykonujemy w technologii ściany szkieletowej, docieplonej wełną mineralną o grubości 50mm.

Budowę sauny należy rozpocząć od znalezienia właściwego miejsca na ten cel. Miejsce to powinno być wyposażone w odpowiednie przyłącze elektryczne, najlepiej trójfazowe, z przewodami o grubości 4mm2. Daje nam to pełną swobodę skorzystania niemalże z każdego dostępnego na rynku polskim pieca saunowego. Sauna zabudowana w łazience, na poddaszu pod skosem lub innym dowolnym pomieszczeniu w swoim domu, w którym działa poprawnie wentylacja. Drugim bowiem istotnym z punktu widzenia późniejszej eksploatacji sauny jest właściwe zaplanowana i zrealizowana wentylacja. Kabina sauny korzysta z wentylacji grawitacyjnej, wentylacji mechanicznej pomieszczenia lub posiada swoją własną (z instalacją wbudowaną w ścianę kabiny).

Sauna fińska

Sauna wewnętrzna fińska, zwana też klasyczną i suchą to najpopularniejsza wersja sauny realizowanej na życzenie Inwestorów. Kabinę wykonujemy zgodnie z fińskim standardem. Całkowita wysokość kabiny to 210cm, licząc od podłogi. Tradycyjnie wyposaża się ją w dwa piętra ław, pierwsze na wysokości 45cm od podłogi, drugie 90cm. Ławy wykonane koniecznie ze szczelinami dylatacyjnymi, które umożliwiają właściwy przepływ powietrza. Świeże powietrze miesza się z ciepłym i w sposób prawidłowy propaguje w całej objętości kabiny. Drewna, które stosujemy na swoje sauny posiadają najwyższą klasę jakości i co ważne – wykorzystujemy jedynie te, które swoimi cechami wpisują się w kabinę sauny. Sercem sauny jest piec fiński, dobrany odpowiednio swoją mocą do zapotrzebowania i pasujący stylem do otoczenia. Sauna fińska to taka, w której panują wysokie temperatury i niska wilgotność powietrza.

Nie wykonujemy saun do samodzielnego montażu, wszystkie nasze projekty są nadzorowane i realizowane do ostatniego etapu inwestycji. Cała sauna powstaje w warsztacie stolarskim, a montaż sauny odbywa się w miejscu inwestycji i trwa z reguły do dwóch dni. Mimo, iż sauna fińska jest tkz. sauną klasyczną czy tradycyjną, to w Studio Sauna realizujemy nowoczesne sauny fińskie. Nowoczesne sterowniki w postaci cienkich dotykowych płytek, nowatorskie oświetlenie, przeszklenia frontów, oryginalne dodatki. Wszystko to sprawia, że sauna fińska pasuje idealnie do designerskich wnętrz tak popularnych ostatnimi laty.

sauna fińska świerkowa
sauna fińska świerkowa

Sauna kombi- tzw. sauna mokra

Dla wszystkich tych, którzy nie lubią palącego gorąca sauny, dobrym rozwiązaniem jest zabudowa sauny kombi. Piec elektryczny został tu doposażony w parownik, który sprawia, że odczucie gorąca nie jest tak dokuczliwe dla skóry i oczu, jak w saunie suchej. Dzięki dodatkowej wodzie, odparowanej do powietrza podnosimy wilgotność względną w kabinie do 60-70%. Teraz każdy może skorzystać z dobrodziejstw sauny domowej. Każdą montowaną przez Studio Sauna kabinę wyposażamy we właściwe, potrzebne w trakcie seansu akcesoria. Mowa oczywiście o cebrze, chochli, termometrze i higrometrze oraz klepsydrze. Poza tym, otrzymujecie Państwo prezent w postaci kosmetyków właściwych dla danego typu sauny.

Od dawna wiadomo jest, że regularne seanse w saunie poprawiają kondycję fizyczną i psychiczną. Ze sauny wewnętrznej korzystać może cała rodzina (o ile nie ma przeciwskazań) zapewniając sobie relaks, odprężenie i dobre samopoczucie.

Sauna infrared

Sauna infrared czyli tkz. sauną na podczerwień jest trzecim najpopularniejszym typem sauny. Taka sauna wewnętrzna infrared, wyposażona w urządzenia zwane promiennikami podczerwieni przynosi prawdziwą ulgę zmęczonym i napiętym mięśniom głębokim. Sauna IR wiele zastosowań fizjoterapeutycznych, polecana przez masażystów, osteopatów i terapeutów ruchu. W kabinie sauny tego typu zamiast klasycznego pieca elektrycznego (lub opalanego drewnem) z kamieniami zastosowano wspomniane już promienniki podczerwieni. Pocenie się nie jest tutaj tak intensywne jak w saunie suchej. Sauna IR zwana jest potocznie kabiną niskotemperaturową. Główny nacisk kładzie się na emisję fali elektromagnetycznej odpowiedniej długości.

W Studio Sauna stosujemy promienniki najwyższej jakości, posiadające udokumentowane działanie fizjoterapeutyczne (żarniki Harvii i Philips). Promiennik infrared może przynieść wiele korzyści dla Twojego doświadczenia saunowania. Jednak tylko certyfikowane i przebadane technicznie urządzenia działają pozytywnie na nasze ciało.

Sauna 2w1 oraz 3w1

Sucha sauna (fińska) + promienniki podczerwieni = sauna 2w1

Sauna mokra + promienniki podczerwieni = sauna 3w1

Nowoczesna sauna domowa, to już nie tylko sucha sauna, a także sauna mokra i sauna infrared w jednym miejscu.

Największym kosztem posiadania własnej sauny w domu jest koszt wybudowania kabiny.
Inwestując w wykonawcę i przygotowanie pomieszczenia, warto także wyposażyć saunę w dodatkowe urządzenia, tworząc domowe centrum SPA. Taka połączona sauna będzie służyła przez długie dekady i przyda się w zapobieganiu wielu dolegliwości zdrowotnych pojawiających się z biegiem lat. Wszystkie urządzenia montowane w saunie 2w1 lub 3w1, sterowane są przy pomocy jednego zdalnego sterownika, który daje możliwości korzystania naprzemiennie z promienników i pieca fińskiego, zarządzania oświetleniem, wentylacją i muzyką. Sauna kombinowana to propozycja dla całej rodziny, ponieważ z wersji infrared mogą korzystać także dzieci.

Balia zewnętrzna do schładzania

Do swojego prywatnego SPA warto dołożyć balię do schładzania ciała po saunowaniu. Balia jest najlepszym rozwiązaniem do tego typu czynności, głównie z uwagi na zachowanie poprawnego kierunku schładzania – od stóp w kierunku serca. Balię można ponad to stosować do morsowania zimą. W kąpieli w balii ogrodowej mogą uczestniczyć jedna osoba (wersja mniejsza) lub dwie (wersja o większym promieniu).

Ile kosztuje sauna w domu?

Cena sauny zależy w głównej mierze od jej wielkości, typu, oraz rodzaju zastosowanego drewna. W Studio Sauna dostosowujemy powyższe do potrzeb Inwestora. Optymalizujemy saunę pod kątem wielkości kabiny i ilości miejsc leżących/siedzących na ławach.

Sauna 3w1- optymalizacja miejsca. Źródło: Studio sauna
Sauna 3w1- optymalizacja miejsca. Źródło: Studio sauna

W Studio Sauna pracujemy na drewnach najlepszych gatunków i najwyższych klas. Sauny wykonujemy z drewien iglastych i liściastych. Najtańszym jest świerk skandynawski, najdroższym cedr. Swoim Inwestorom mamy do zaoferowania także urządzenia producentów światowej klasy, jak Harvia, Eos, Sentiotec, Tulikivi. Świetna sauna to także piękne dodatki w postaci ścian solnych lub kamiennych czy paneli jałowcowych. Wszystko to sprawia, że z sauną jak z samochodem – można ją zbudować w wersji ekonomicznej za kwoty w przedziale 15-20 tys. zł, lub w wersji premium, która kosztuję około 30-40 a nawet 60 tys. zł.

Zapraszamy do współpracy,

Zespół Studio Sauna