Sauna beczka – skąd ten szał? Poznaj właściwości beczki z Studio Sauna!

Sauna beczka to sauna ogrodowa, która jest ostatnimi czasy bardzo popularnym rodzajem sauny zewnętrznej zarówno w Polsce i za granicą. Przyciąga Inwestorów głownie atrakcyjnym wyglądem oraz ceną. Będąc elementem krajobrazu ogrodu, świetnie się z nim komponuje i dodaje nieoczywistego uroku otoczeniu. Sauna beczka, dzięki swojej unikatowej formie, idealnie wpisuje się w różnorodne warunki atmosferyczne, gwarantując wyjątkowe doznania nawet przy bardzo niskich czy wysokich temperaturach. Niezależnie od pory roku, użytkownicy mogą cieszyć się relaksującym ciepłem, które stanowi doskonałe antidotum na stres i zmęczenie. Dodatkowo, sauna beczka jest wyrazem dbałości o detale i estetykę przestrzeni zewnętrznej, co czyni ją nie tylko miejscem relaksu, ale również elementem dekoracyjnym, podkreślającym charakter i styl ogrodu.

sauna ogrodowa typu beczka z przeszkloną kopułą
sauna beczka z przeszkloną kopułą

Sauna beczka (sauna ogrodowa), to najprościej mówiąc sauna zewnętrzna, zabudowana poza budynkiem ogrzewanym Inwestora. Sauna beczka w ujęciu konstrukcyjnym jest sauną w całości naturalną, wykonaną z dedykowanego drewna o grubości kilku centymentów, z piecem elektrycznym lub piecem oplanym drewnem. Na ścianki beczki składa się jedna warstwa desek drewnianych nieizolowanych, spiętych obejmami. W środku, jedno piętro ławeczek umieszczonych po lewej i prawej stronie beczki ma za zadanie przybliżyć komfort sauny fińskiej. Wspomiany poprzednio piec elektryczny z kamieniami dobrany jest pod względem zapotrzebowania na moc cieplną, jak również pod estetykę pomieszczenia. W saunach ogrodowych świetnie sprawdzają się piece elektryczne koszowe, z uwagi na zdolność utrzymywania ciepła przez długi czas (jeśli miejsce na to pozwala). Beczka jest pomieszczeniem wykonanym z najlepszych materiałów hartowanych w północnym klimacie – świerk skandynawski, modrzew skandynawski. Taka ogrodowa beczka to ciekawa alternatywa dla saun tradycyjnych.

Co o saunie beczce mówi inżynieria?

Analizy numeryczne cyrkulacji powietrza w takiej saunie dowodzą, że kształt okrągły lub owalny przyczyniają się do “uciekania ciepła” z przestrzeni wewnętrznej sauny tuż po uchyleniu drzwi wejściowych. Ciepłe powietrze wydostaje się z beczki ponad naszymi głowami przy każdej zmianie składu osobowego. Dodatkowo, nieizolowane drewno pracuje w ekstremalnych warunkach – na zmianę intensywnie nagrzewa się, suszy, a dalej wilgotnieje by zimą zamarznąć. Jak szybko powstają rozszczelnienia konstrukcji?

Wszystko zależy od intensywności użytkowania, pory roku i miejsca instalacji beczki, ale generalnie dość szybko. Po kilku sezonach użytkowania szczeliny są wyraźnie widoczne. Piękna estetyka odchodzi w las, a zaczynają dominować dziury na łączeniach desek. Są one nie tylko nieciekawe, ale również sprawiają, że sauna traci swoje właściwości. Dodatkowe “otwory wentylacyjne” nie poprawiają komfortu użytkowania sauny no i trafiają mocno w portfel, jeśli rozliczymy skok zużycia energii elektrycznej. Drogi remont jest więc w krótkiej perspektywie nieunikniony, a przecież chcieliśmy zaoszczędzić wybierając beczkę zamiast porządnie zaizolowanego domku saunowego.

Sauna beczka do “bani” niepodobna.

Czy beczkę, zwaną często “banią” należy uznać za produkt “do bani” i wystrzegać się go całkowicie, a sprzedawców nazywać oszustami? Niekoniecznie, bowiem może się okazać, że znając wady i zalety beczki jest ona produktem, którego aktualnie potrzebujesz.

Zalety sauny beczki

  • mieści się w zakresie Twojego budżetu przeznaczonego na ten typ atrakcji,
  • funkcjonalność: możesz się w niej ogrzać i zrelaksować, na pewno spełni swoje zadanie jako sauna fińska
  • chcesz postawić swoją saunę zewnętrzną w nietypowym miejscu, blisko natury np. w lesie, nad jeziorem (stabilne podłoże i możliwość dojazdu samochodu rozładunkowego z HDS jest jedynym warunkiem koniecznym)
  • prowadzisz pensjonat, hotel i zależy Ci na efekcie “WOW” w Twoim ogrodzie- piękne zdjęcia folderowe zawsze mocno kuszą zmęczonych gości,
  • w saunie typu beczka sprawdzą się piece elektryczne ale też i opalane drewnem, a te dają wyjątkowy klimat
  • wybieraj rozwiązania chroniące maksymalnie poszycie zewnętrzne sauny – np. te zabudowane dokładnie gontem bitumicznym i wykonane z wysokiej jakości materiałów

Nasza oferta bogata jest w sauny beczki, ale znajdzie się tam również sauna zewnętrzna o ciekawej konstrukcji i różnorodnych modelach. Interesuje cie taka beczka sauna i chciałbyś zainwestować w swoją prywatną saunę ogrodową? Zapraszamy do kontaktu!

Pozdrawiamy,

Zespół Studio Sauna