O kamieniach do sauny

nieodłączny element sauny czy jedynie dekoracja???

Kamienie w saunie pełnią kilka istotnych funkcji z punktu widzenia całego procesu:

  • odbierają ciepło z rozgrzanych grzałek pieca, chroniąc je przed awarią
  • kamienie do sauny akumulują to ciepło, sprawiając że powietrze w saunie, mimo bardzo wysokiej temperatury, jest przyjemniejsze w odczuciu
  • kamienie odpowiadają za efekt Löyly- polanie intensywnie rozgrzanych kamieni wodą sprawia natychmiastowe odparowanie i chwilowe zwiększenie wilgotności w kabinie sauny. Ciało człowieka odczuwa to jako intensywne uderzenie ciepła i w konsekwencji chwilowe przegrzanie. Samo uderzenie pary zwiększa natężenie pola elektrycznego w saunie ponad 10-krotnie! Zroszenie skóry skraplającą się parą odbiera możliwość wydzielania potu- stąd ten efekt, nazwany przez finów właśnie löyly (low-lu = para). Coś niecoś o efekcie löyly znajdziesz (tutaj)

Kamienie do sauny- rodzaje:

Różne minerały, to różne właściwości i odrębny skład. Kamienie pochodzące ze skał mineralnych, jakie stosujemy w piecach saunowych będą wpływać na zawartość pierwiastków przechodzących do powietrza w trakcie saunowania. Jak wiadomo już- środowisko panujące w saunie w trakcie sesji jest agresywne, stąd nie bez znaczenia jest to, co do sauny wnosimy. W warunkach wysokiej temperatury zachodzi intensywne parowanie, także kamieni skalnych, które w przypadku niewłaściwego doboru będą negatywnie oddziaływały na naszą skórę i drogi oddechowe. Diabazowe oliwiny, kamienie solne to te najbardziej pożądane w saunie. Przy czym te pierwsze wykorzystujemy do obłożenia pieca, drugie na panele dekoracyjne (dające efekt inhalacji solankowych).

Kamienie do sauny- jak z nich korzystać?

Kamienie mają swoją określoną trwałość. Szacuje się, że po około 700h pracy pieca przypada wymiana kamieni. To dla sauny domowej około 1roku, dla publicznej zaś około 3 miesięcy. Wypalone kamienie tracą swoje właściwości- nie akumulują ciepła tak skutecznie jak nowe kamienie, stwarzając zagrożenie dla grzałek pieca.

Rozkruszone skały mikronowych wielkości, polewane wodą trafiają do powietrza i do płuc przebywających w trakcie sesji osób- nie trzeba chyba pisać, że potencjalnie zdrowy seans przestaje nim być.

Para powstająca na zużytych kamieniach nie posiada określonych właściwości- nie jest miękka i obfita

Kiedy i jak wymieniać?

Biały lub rudy nalot to sygnał, że należy pomyśleć o wymianie. Sauna jest niedogrzana lub nagrzewa się dłużej niż zwykle- podobnie- czas na wymianę. Skrajnie- przepalenia grzałki- wymiana grzałek i kamieni jednocześnie 🙂

Kamienie do sauny- przepalone kamienie
przepalone kamienie

Nowe kamienie kupujemy w ilości, średnicy i o składzie jakościowym, jaką specyfikuje producent pieca. Dobrą praktyką jest przepłukanie kamieni czystą wodą, usuwając z nich resztki pyłu. Kamienie umiejscawiamy w czystym piecu, odkurzonym z pokruszonych resztek w taki sposób, aby stykały się z grzałkami największą możliwą powierzchnią. Równomierne i symetryczne obłożenie grzałek kamieniami jest bardzo istotne i wpływa bezpośrednio na równomierne odbieranie ciepła w trakcie pracy pieca.

Kamienie w dwóch popularnych kształtach i rozmiarach znajdziesz w naszym sklepie internetowym. A może szukasz pieca do sauny? Kliknij lub zadzwoń a doradzimy czego potrzebujesz.

Skorzystaj z poniższych linków i dowiedz się więcej. Zapraszamy!

link do kamieni

link do pieców elektrycznych

No to jak z tą dekoracją? Oceńcie sami…

Piece Tylo Helo ozdobą każdej sauny

Huum Steel Mini. Źródło: www.huum.eu
Huum Steel Mini
Tylo Piccolo. Źródło: tylohelo.com
Tylo Piccolo
Tylo Hanko Black. Źródło: tylohelo.com
Tylo Hanko Black
Eos Mythos. Źródło: eos-sauna.com/
Eos Mythos

Pozdrawiamy,

Zespół Studio Sauna