nieodłączny element sauny czy jedynie dekoracja???
Kamienie w saunie pełnią kilka istotnych funkcji z punktu widzenia całego procesu:
- odbierają ciepło z rozgrzanych grzałek pieca, chroniąc je przed awarią
- kamienie do sauny akumulują to ciepło, sprawiając że powietrze w saunie, mimo bardzo wysokiej temperatury, jest przyjemniejsze w odczuciu
- kamienie odpowiadają za efekt Löyly- polanie intensywnie rozgrzanych kamieni wodą sprawia natychmiastowe odparowanie i chwilowe zwiększenie wilgotności w kabinie sauny. Ciało człowieka odczuwa to jako intensywne uderzenie ciepła i w konsekwencji chwilowe przegrzanie. Samo uderzenie pary zwiększa natężenie pola elektrycznego w saunie ponad 10-krotnie! Zroszenie skóry skraplającą się parą odbiera możliwość wydzielania potu- stąd ten efekt, nazwany przez finów właśnie löyly (low-lu = para). Coś niecoś o efekcie löyly znajdziesz (tutaj)
Kamienie do sauny- rodzaje:
Różne minerały, to różne właściwości i odrębny skład. Kamienie pochodzące ze skał mineralnych, jakie stosujemy w piecach saunowych będą wpływać na zawartość pierwiastków przechodzących do powietrza w trakcie saunowania. Jak wiadomo już- środowisko panujące w saunie w trakcie sesji jest agresywne, stąd nie bez znaczenia jest to, co do sauny wnosimy. W warunkach wysokiej temperatury zachodzi intensywne parowanie, także kamieni skalnych, które w przypadku niewłaściwego doboru będą negatywnie oddziaływały na naszą skórę i drogi oddechowe. Diabazowe oliwiny, kamienie solne to te najbardziej pożądane w saunie. Przy czym te pierwsze wykorzystujemy do obłożenia pieca, drugie na panele dekoracyjne (dające efekt inhalacji solankowych).
Kamienie do sauny- jak z nich korzystać?
Kamienie mają swoją określoną trwałość. Szacuje się, że po około 700h pracy pieca przypada wymiana kamieni. To dla sauny domowej około 1roku, dla publicznej zaś około 3 miesięcy. Wypalone kamienie tracą swoje właściwości- nie akumulują ciepła tak skutecznie jak nowe kamienie, stwarzając zagrożenie dla grzałek pieca.
Rozkruszone skały mikronowych wielkości, polewane wodą trafiają do powietrza i do płuc przebywających w trakcie sesji osób- nie trzeba chyba pisać, że potencjalnie zdrowy seans przestaje nim być.
Para powstająca na zużytych kamieniach nie posiada określonych właściwości- nie jest miękka i obfita
Kiedy i jak wymieniać?
Biały lub rudy nalot to sygnał, że należy pomyśleć o wymianie. Sauna jest niedogrzana lub nagrzewa się dłużej niż zwykle- podobnie- czas na wymianę. Skrajnie- przepalenia grzałki- wymiana grzałek i kamieni jednocześnie 🙂
Nowe kamienie kupujemy w ilości, średnicy i o składzie jakościowym, jaką specyfikuje producent pieca. Dobrą praktyką jest przepłukanie kamieni czystą wodą, usuwając z nich resztki pyłu. Kamienie umiejscawiamy w czystym piecu, odkurzonym z pokruszonych resztek w taki sposób, aby stykały się z grzałkami największą możliwą powierzchnią. Równomierne i symetryczne obłożenie grzałek kamieniami jest bardzo istotne i wpływa bezpośrednio na równomierne odbieranie ciepła w trakcie pracy pieca.
Kamienie w dwóch popularnych kształtach i rozmiarach znajdziesz w naszym sklepie internetowym. A może szukasz pieca do sauny? Kliknij lub zadzwoń a doradzimy czego potrzebujesz.
Skorzystaj z poniższych linków i dowiedz się więcej. Zapraszamy!
link do kamieni
link do pieców elektrycznych
No to jak z tą dekoracją? Oceńcie sami…
Piece Tylo Helo ozdobą każdej sauny
Pozdrawiamy,
Zespół Studio Sauna