Dodatki do sauny

czyli jak zbudować saunę aby uniknąć nudy?

W internecie można znaleźć wiele poradników opisujących proces budowy saun zewnętrznych oraz wewnętrznych. Równocześnie bardzo niewiele informacji można znaleźć na temat dodatków do sauny, które potrafią nadać niepowtarzalny charakter każdej saunie. Celem tego artykułu jest przedstawienie Czytelnikom kilku rozwiązań, które pozwolą zbudować niepowtarzalną przestrzeń marzeń.

Zanim jednak przejdziemy do opisu różnych dodatków do sauny, chcielibyśmy podkreślić, że na poprawnie zaprojektowaną oraz wykonaną saunę składa się kilka czynników. Pierwszy z nich to wentylacja sauny o czym pisaliśmy na naszym blogu kilkukrotnie. O tym dlaczego i po co potrzebna jest wentylacja pisaliśmy w tym miejscu (link). A jeżeli chcesz uniknąć typowych błędów popełnianych przez innych producentów saun, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem (link).

Pierwszym elementem sauny od razu rzucającym się w oczy, którego nie sposób przegapić to oczywiście drewno. Jest wiele gatunków drewna nadających się do sauny: cedr, olcha, osika, abachi, lipa czy też świerk skandynawski. Każdy z tych gatunków ma swoje właściwości, różni się wyglądem, kolorem czy też zapachem. Drewno do sauny jest kompleksowo opisane na naszym blogu i zainteresowanych Czytelników odsyłamy tutaj (link). W tym miejscu chcieliśmy zaznaczyć, że projektując saunę Klient powinien mieć przedstawione kilka propozycji drewna z wyszczególnieniem ich charakterystyki. Nie bójmy się eksperymentować. Doskonałym połączeniem jest kombinacja drewna z jego termowanym odpowiednikiem.

Pozostańmy jeszcze chwilę przy temacie drewna. Samo drewno do sauny ma bardzo istotny wpływ na wygląd sauny. Ale poza barwą drewna, obecnością sęków, czy też zapachem, szalenie istotny jest profil boazerii. Profile STP oraz STS są powszechnie używane w Polsce. Ale oprócz tych dwóch standardowych są również profile w kształcie trójkąta, pół walca, profile lamelowe. Chcesz dowiedzieć się więcej o profilach boazerii do sauny? Śledź naszego bloga, już niedługo publikacja.

Dodatki do sauny

Kolejnym elementem sauny, który wpływa na wrażenia wzrokowe w saunie są kamienie. Naturalne kamienie zamocowane w okolicy pieca, nie tylko chronią drewno przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury pieca, ale są również piękną ozdobą sauny. Ciemne kamienie bardzo wyraźnie kontrastują z jasnym bądź karmelowym wybarwieniem drewna. Dodatkowe oświetlenie rzutowane na kamienną ściankę, jeszcze wyraźniej podkreśla wyjątkowy charakter sauny.

Kamienna ścianka za piecem Harvia Cilindro PC70E. Źródło: Media Bank of Harvia www.harvia.com
Kamienna ścianka za piecem Harvia Cilindro PC70E. Źródło: Media Bank of Harvia www.harvia.com

Nie możemy ominąć dodatku do sauny, jakim są solne cegły. Ten element nie dosyć, że pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, również jest fantastycznym dodatkiem wizualnym. Poprzez zastosowanie cegieł o grubości 2.5cm oraz 5cm i odpowiednią grę świateł, możemy uzyskać wyjątkowe efekty świetlne, tak jak na realizacjach poniżej:

Przeszklenia w saunie to wizytówka nowoczesnych saun każdego rodzaju. Przeszklenia doskonale sprawdzają się w saunach domowych, gdzie dyskrecja nie jest tak istotna jak w saunach publicznych. Obecnie można wykonać przeszklenia właściwie w dowolnym miejscu sauny. Nie musimy tylko ograniczać się do jednej ścianki frontowej. Możemy wykonać przeszklenia narożne lub nawet trzy ściany mogą być w pełni przeszklone. Należy jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem ilości przeszkleń, rośnie zapotrzebowanie na moc pieca!

Piece

A skoro już dotknęliśmy tematu pieców w saunie, nie wolno nam zapomnieć, że piec poza dostarczeniem ciepła w saunie, sam w sobie jest ozdobą sauny. Producenci tacy jak Harvia, Huum, EOS, Sentiotec, Tulikiwi, Tylo, Helo prześcigają się pod kątem designu. Czasami warto wykonać naprawdę prostą saunę, ale dobrać odpowiedni piec, który wykona całą robotę pod kątem wizualnym! (przykład sauny cedrowej z czarnym piecem).

  • Wizualizacja sauny cedrowej. Źródło: model Studio Sauna
  • Wizualizacja sauny cedrowej. Źródło: model Studio Sauna
  • Wizualizacja sauny cedrowej. Źródło: model Studio Sauna
  • Wizualizacja sauny cedrowej. Źródło: model Studio Sauna
  • Wizualizacja sauny cedrowej. Źródło: model Studio Sauna

Niektóre piece mogą być wolnostojącymi dodatkami do sauny, ale wielu producentów dopuszcza również drewnianą zabudowę pieca. Przykładem jest piec Harvia Cilindro PC70E (dostępny w naszym sklepie w promocyjnej cenie tutaj), który po zastosowaniu odpowiedniego kołnierza oraz oświetlenia zmienia oblicze każdej sauny. W naszym sklepie (link) znajdziesz popularne piece znanych producentów. Jeżeli jednak nie wybierzesz niczego dla siebie, skontaktuj się z nami. Zrobimy wszystko aby zdobyć wybrane przez Ciebie urządzenie w najlepszej cenie!

Harvia Cilindro PC70E z poświetlanym kołnierzem. Źródło: Media Bank of Harvia www.harvia.com
Harvia Cilindro PC70E z poświetlanym kołnierzem. Źródło: Media Bank of Harvia www.harvia.com

Oprócz wspomnianych powyżej dodatków do sauny, należy pamiętać, że jest jeszcze cały szereg innych składowych wpływających na ostateczny design sauny. W Studio Sauna dostarczamy naszym Klientom kompleksowy projekt sauny wraz z fotorealistyczną wizualizacją danego projektu. Dbamy o to, aby sauna wpisywała się w istniejące aranżacje, zabudowujemy nie tylko saunę ale również najbliższe jej otoczenie 

  • Wizualizacja sauny osikowej z zabudową. Źródło: Studio Sauna
  • Wizualizacja sauny osikowej z zabudową. Źródło: Studio Sauna
  • Wizualizacja sauny osikowej z zabudową. Źródło: Studio Sauna

Jeżeli chcesz cieszyć się z nowoczesnej sauny na wymiar w Twoim domu, skontaktuj się z nami drogą mailową, telefonicznie lub poprzez nasz formularz kontaktowy (link). A może jesteś majsterkowiczem i chcesz wykonać saunę samodzielnie ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie można nabyć usługę projektowania sauny –http://www.studiosauna.pl/produkt/projektwizualizacjadobor-urzadzen-do-twojej-sauny/. Kupując u nas projekt, dodatkowo możesz nabyć urządzenia i materiały potrzebne do budowy sauny w super konkurencyjnych cenach, jakich nie znajdziesz nigdzie indziej!

Piękne i modne inspiracje znajdziesz także tutaj:

https://www.harvia.com/en/ideas-and-trends/inspiration/how-to-design-a-sauna/

https://huum.eu/inspiring-sauna-design/

Katalogi ciekawych akcesoriów (Akcesoria do sauny – StudioSauna) i pieców (Katalogi pieców do pobrania – StudioSauna) do pobrania !

Pozdrawiamy,

Zespół Studio Sauna